Gmina Krasnobród zakończyła realizację projektu pn. „Organizacja, szkoleń, konferencji i wizyt studyjnych w Gminie Krasnobród” w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.
W ramach realizacji operacji zostały zrealizowane dwie wizyty studyjne. Uczestnikami pierwszej z nich były dzieci i młodzież, które odwiedziły „Karczmę Karpiówkę” oraz Gospodarstwo Rybackie w Bełżcu, których to współwłaścicielem jest Pani Anna Kuśmierczak – Kuceł. Druga wizyta studyjna (dwudniowa) zrealizowana została na terenie województwa podkarpackiego w miejscowości Ruda Różaniecka również dla 30 uczestników. Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie Gospodarstwa Rybackiego i Karczmy „Dębowy Dwór” Mirosława Zaborniaka oraz Zarządu Dóbr Smolin Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Różanieckiej wraz z „Czterema Stawami” oraz zakładem przetwórczym w Płazowie prowadzonym przez Państwa Andruszewskich. Kolejnym działaniem w ramach operacji była organizacja 4 szkoleń o tematyce rybackiej m.in. Wzorcowe gospodarstwo rybackie, Przepisy i dokumenty odnoszące się do branży rybackiej, Dobrostan ryb. Zadania te zostały zorganizowane w Krasnobrodzkim Domu Kultury, w Karczmie Karpiówka w Bełżcu, w Dworku Dąbrowa w Dąbrowie Tomaszowskiej oraz w Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej. Ostatnim etapem projektu była organizacja Konferencji podsumowującej w „Dębowym Dworze” w Rudzie Różanieckiej z udziałem 100 uczestników podczas której odbył się pokaz kulinarny z wykorzystaniem lokalnych produktów rybackich wraz z degustacją prowadzony przez Annę Kuśmierczak – Kuceł, wygłoszone zostały prelekcje przez Panią Elizę Obirek – kierownik Biura Stowarzyszenia RLGD „Roztocze” w Narolu, Panią Beatę Wróbel- dyrektor Biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Zamościu oraz Małgorzatę Miecznik- inspektor ds. funduszy unijnych Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie, koordynator projektu.
W ramach projektu zostały zorganizowane 4 szkolenia, 5 pokazów kulinarnych , 2 wizyty studyjne i konferencja podsumowująca. Liczba osób objętych działaniami aktywizacyjnymi, integracyjnymi, szkoleniowymi, promocyjnymi i informacyjnymi (które poznały lokalną tradycję i zwyczaje) to liczba osób z grup defaworyzowanych w ilości 100, w tym 50 osób z grupy defaworyzowanej.
Całkowity koszt operacji wyniósł 59 000,00 zł, z czego wartość dofinansowania to 50 000,00 zł.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom działań projektowych, osobom zaangażowanym w realizację zadań oraz pracownikom Biura Stowarzyszenie RLGD „Roztocze”.
W zakresie operacji zostały Zorganizowane zostały 4 bloki szkoleniowe obejmujące zagadnienia dotyczące najczęściej występujących chorób u karpi i pstrągów. I szkolenie odbyło się w Krasnobrodzkim Domu Kultury w Krasnobrodzie obejmowało 50 uczestników. II szkolenie odbyło się w Dworku Dąbrowa również obejmowała 50 uczestników. III szkolenie odbyło “Dębowym Dworze “ w Rudzie Różanieckiej natomiast IV szkolenie odbyło się w “Karczmie Karpiówka” w Bełżcu również obejmowało 50 uczestników. Również zostały zorganizowane 2 wizyty studyjne.
I 1-dniowa wizyta studyjna zorganizowana była dla 30 osobowej grupy dzieci i młodzież. Miejsce wizyty to Bełżec” Karczma Karpiówka”. II 2-dniowa wizyta studyjna dla 30 osobowej grupy, zorganizowana w Dębowym Dworze” w Rudzie Różanieckiej. W ramach tego projektu została zorganizowana Konferencja podsumowująca w Rudzie Różanieckiej dla 100 uczestników.
2021-08-19 II SZKOLENIE RYBY
Szkolenie pn. „Wzorcowe gospodarstwo rybackie” oraz pokaz kulinarny kuchni regionalnej z wykorzystaniem lokalnych produktów rybackich.”
W dniu 19 sierpnia w „Dworku Dąbrowa” w Dąbrowie Tomaszowskiej o godz. 15.00 odbyło się drugie szkolenie pn. „Wzorcowe gospodarstwo rybackie”, oraz pokaz kulinarny kuchni regionalnej z wykorzystaniem lokalnych produktów rybackich.
Szkolenie przeprowadził Pan Wojciech Zacharczuk z Powiatowego Inspektora Weterynarii w Łęcznej Szkolenie było zorganizowane w ramach projektu pn. „Wspieranie społeczności lokalnej
w zakresie wzmacniania jej potencjału intelektualnego o przedsiębiorczości oraz dostępu do rynku pracy i poprawy warunków życia”. Projekt miał na celu wsparcie dla mieszkających
z obszaru gminy Krasnobród jaki i z terenu RLGD „Roztocze”, osób z grupy wiekowej 50+ pozostających poza rynkiem pracy oraz bezrobotnych, w tym byłych pracowników sektora rybackiego. Szkolenie obejmowało grupę 50 osób.
Po wykładzie odbył się pokaz kulinarny kuchni regionalnej przedstawiony przez Państwo Elżbietę i Jerzego Wójcików z Restauracji Koncertowej z Lublina. Podczas tych warsztatów prowadzący przygotowywali m.in. gulasz z karpia z cukinią.
2021-07-23 I SZKOLENIE RYBY
W dniu 23 lipca 2021 r. w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyło się szkolenie pn. „Zdrowie ryb w stawach karpiowych i pstrągowych” oraz pokaz kulinarny kuchni regionalnej z wykorzystaniem lokalnych produktów rybackich. Szkolenie poprowadził znakomity wykładowca -dr Jan Żelazny z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Badawczego w Puławach Zakład Chorób Ryb, Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Po wykładzie odbył się pokaz kulinarny kuchni regionalnej przedstawiony przez p. Elżbietę i Jerzego Wójcików z Restauracji Koncertowej z Lublina. Głównym celem warsztatów było nabycie i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności praktycznych w zakresie przygotowania i podania tradycyjnych potraw regionalnych, przygotowanych z lokalnych produktów charakterystycznych dla regionu obszar RLGD. Podczas pokazu przygotowywano zupę rybną z karpia z kaszą jęczmienną. Następnie odbyła się degustacja i wymiana wrażeń. Realizacja projektu ma na celu wsparcie mieszkańców z obszaru gminy Krasnobród jaki i z całego terenu RLGD „Roztocze”, w szczególności osób z grupy wiekowej 50+ pozostających poza rynkiem pracy oraz bezrobotnych, w tym byłych pracowników sektora rybackiego. Szkolenie obejmowało grupę 50 osób.
2021-10-21 KONFEENCJA PODSUM0OWUJĄCA PROJEKT