Click to listen highlighted text!

– DIECEZJALNO-GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW

W niedzielę 11 września 2022 roku w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Diecezjalno-Gminne Święto Plonów. Organizatorami tego wydarzenia byli: Diecezja Zamojsko-Lubaczowska, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, Urząd Miasta i Gminy Krasnobród, Krasnobrodzki Dom Kultury oraz Lubelska Izba Rolnicza.
57 delegacji z wieńcami, bochnami chleba wypieczonymi z tegorocznych zbóż i koszami obfitości przybyło na krasnobrodzkie uroczystości dożynkowe, by podziękować za plony.
Niestety zaplanowany program święta ze względu na złe warunki atmosferyczne uległ zmianie. Zrezygnowano z tradycyjnego korowodu dożynkowego, który prowadził z Kaplicy Objawień na Wodzie do Sanktuarium. Delegacje tegorocznych obchodów, którym towarzyszyło hasło „Posłani w pokoju Chrystusa” z wiecami dożynkowymi bezpośrednio przed sumą dożynkową zgromadziły się na korytarzach klasztoru.
Główna część obchodów rozpoczęła się koncertem zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”. Tuz po nim Krasnobrodzka Orkiestra Dęta zagrała hejnał maryjny a po nim odbyła się msza święta sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. dr hab. Mariusza Leszczyńskiego w asyście m.in. Diecezjalnego Duszpasterza Rolników księdza Józefa Bednarskiego i proboszcza parafii NMP w Krasnobrodzie księdza prałata Eugeniusza Derdziuka.
Podczas eucharystii było poświęcenie wieńców oraz przekazanie chleba i innych darów ołtarza gospodarzowi uroczystości przez starostów dożynkowych Aleksandry Pękali z Łukowej i Łukasza Pryciuka z Dutrowa
Oprócz nich dary ołtarza składały delegacje wieńcowe a wśród nich reprezentacja Krasnobrodu z burmistrzem Kazimierzem Misztalem. Kosz z darami przekazała również delegacja Polskiego Związku Łowieckiego – Zarząd Okręgowy w Zamościu.
Przywiezione do Krasnobrodu wieńce wzięły udział w konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który odbył się w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Konkursowe propozycje oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Przewodnicząca: Halina Gontarz – nauczyciel plastyki, Zespół Szkół w Krasnobrodzie i Członkowie: Marzena Kuniec – nauczyciel plastyki, Zespół Szkół w Krasnobrodzie oraz Aneta Krupa – instruktor KDK, Pracownia Dekoratorsko-Artystyczna „Biały Latawiec”
W pierwszej z nich najpiękniejszy okazał się wieniec z Sołectwa Lipsko Polesie -Parafia Św. Jana Chrzciciela w Lipsku, tuż za nim uplasowało się Sołectwo Mokre – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła – Katedra w Zamościu a miejsce trzecie zajęła Klocówka -Parafia Nawiedzenie NMP w Krasnobrodzie. W kategorii na wieniec współczesny nagrody kolejno otrzymali: Sołectwo Wólka Wieprzecka – Parafia pw Św Andrzeja Boboli w Kosobudach, Bródek – Parafia pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i Św. Dominika w Łabuniach, Majdan Wielki -Parafia Nawiedzenie NMP w Krasnobrodzie
Uroczystości dożynkowe zaszczyciło swoją obecnością wielu gości. Wśród nich byli: poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Gałaszkiewicz, który pełni także funkcję Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego w: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, reprezentanci instytucji związanych z rolnictwem i sponsorzy.

Wróć go góry
Obrazek przedstawia oznakowania dla projektu: Fundusze Europejskie (program regionalny), flagę Rzeczpospolitej Polskiej, logo województwa lubelskiego wraz z hasłem - Smakuj życie! - oraz flagę Unii Europejskiej. Click to listen highlighted text!