Click to listen highlighted text!

– DIECEZJALNO – GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW w Krasnobrodzie

10 września 2023 roku w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Diecezjalno – Gminne Święto Plonów. Tradycyjnie organizatorami tego wydarzenia byli: Diecezja Zamojsko-Lubaczowska, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, Urząd Miasta i Gminy Krasnobród oraz Krasnobrodzki Dom Kultury.
Uroczystości, które są tradycją dziękczynienia za plony zgromadziły wiernych z całego regionu. Przybyło 49 delegacji z wieńcami, z pięknymi bochnami chleba i koszami obfitości, dziękując za tegoroczne plony.
Świętowanie rozpoczęło się zbiórką delegacji z wieńcami przy Kaplicy Objawień na Wodzie. Tam została odmówiona modlitwa różańcowa w intencji rolników i potrzebujących chleba. Następnie korowód udał się na plac kościelny, gdzie uroczyście powitano wszystkie delegacje z wieńcami.
Przed uroczystą mszą świętą odbył się koncert Zespołu Folklorystycznego „Wójtowianie”, który jak co roku wprowadził zgromadzonych w radosny nastrój świętowania.
Punktualnie w południe w wykonaniu Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej wybrzmiał hejnał maryjny, który rozpoczął sumę dożynkową celebrowaną przez księdza profesora Mariana Pokrywkę w asyście Diecezjalnego Duszpasterza Rolników księdza Józefa Bednarskiego i proboszcza parafii NMP w Krasnobrodzie księdza prałata Eugeniusza Derdziuka. Na początku eucharystii niezwykle ważnym momentem było przekazanie Gospodarzowi Dożynek chleba przez starostów dożynek- Natalię Grzesińską i Marcina Kuranca.
Podczas nabożeństwa nastąpiło również poświęcenie wieńców dożynkowych, złożenie darów ołtarza oraz procesja Eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi. Uroczystości kościelne zakończyły się podzieleniem się wiernych chlebem złożonym w darach ołtarza.
Druga część Dożynek miała miejsce się na placu w sąsiedztwie kościoła. Tam odbyły się koncerty, rozstrzygnięcie Roztoczańskiej Listy Przebojów Katolickiego Radia Zamość, oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Ponadto można było odwiedzić stoiska promocyjne instytucji związanych z rolnictwem oraz stoiska ze sztuką ludową. Na dożynkowej scenie zaprezentował się krasnobrodzki zespół folklorystyczny „Wójtowianie” oraz zespół „Fermata” z Telatyna.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany w ramach obchodów DIECEZJALNO-GMINNEGO ŚWIĘTA PLONÓW -KRASNOBRÓD 2023
Komisja Konkursowa dokonała oceny wszystkich prezentowanych wieńców dzieląc je na tradycyjne i współczesne.
Jury w składzie:
Halina Gontarz – nauczyciel plastyki, Zespół Szkół w Krasnobrodzie – przewodnicząca
oraz członkowie:
Marzena Maziarczyk – doradca ds. rozwoju obszarów wiejski, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie
Marzena Kuniec – nauczyciel plastyki, Zespół Szkół w Krasnobrodzie
po obejrzeniu 49 wieńców jurorzy, zwracając szczególną uwagę na nawiązanie do tradycji, oryginalność pomysłu oraz estetykę wykonania, ustalili werdykt przyznając poszczególne miejsca w dwóch kategoriach:

I Kat. Tradycyjny wieniec dożynkowy

Miejsce I – Sołectwo Lipsko Polesie – parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku.
Miejsce II – Sołectwo Wólka Wieprzecka – parafia pw. św. Antoniego Boboli w Kosobudach.
Miejsce III –Majdan mały parafia pw. NMP w Krasnobrodzie.

II Kat. Współczesny wieniec dożynkowy

Miejsce I – Stowarzyszenie ,, Malowanka ,, z Malewszczyzny – parafia pw. Opatrzności Bożej w Bondyrzu.
Miejsce II – Dutrów parafia pw. Podniesienia Krzyża Św. W Żulicach.
Miejsce III – Hubinek – parafia pw. Św. Antoniego w Dyniskach Starych.

Galeria

Wróć go góry
Obrazek przedstawia oznakowania dla projektu: Fundusze Europejskie (program regionalny), flagę Rzeczpospolitej Polskiej, logo województwa lubelskiego wraz z hasłem - Smakuj życie! - oraz flagę Unii Europejskiej. Click to listen highlighted text!