Click to listen highlighted text!

– IX ORSZAK TRZECH KRÓLI W KRASNOBRODZIE

Zgodnie z tradycją – 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli, który przemaszerował ulicami blisko 900 miejscowości w Polsce i na świecie. Jego tradycja sięga średniowiecza, kiedy to władcy chrześcijańscy udawali się do Betlejem, by oddać hołd Jezusowi, który się narodził. W Polsce tradycja ta przetrwała do dziś i przyciąga co roku rzesze osób, które chcą uczestniczyć w tej pięknej uroczystości i podzielić się radością z narodzenia Jezusa Chrystusa. Ponadto Orszak Trzech Króli jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w naszym kraju i ma duże znaczenie dla polskiej kultury i tradycji narodowej. Uroczystość Objawienia Pańskiego, poprzez obraz przybywających z daleka pogańskich mędrców, przypomina nam, że Jezus pragnie ukazać się wszystkim ludziom – niezależnie od koloru skóry, wieku, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego i wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby usłyszeć Jego wezwanie i wejść na drogę wiodącą ku Zbawieniu.
W Krasnobrodzie również to wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarz uroczystości i już po raz dziewiąty z Placu Siekluckiego w centrum miasta wyruszyli wierni, aby świętować Epifanię – wydarzenie, w którym Nowonarodzony Jezus objawił się światu w osobach Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby się Mu pokłonić.
Wspólne świętowanie rozpoczęło się od kolędowania, które poprowadzili państwo Agnieszka i Dariusz Kostrubcowie. Na miejscu oprócz obdarowanych przez organizatorów koronami i śpiewnikami z Fundacji „Orszak Trzech Króli” uczestników spotkania znaleźli się Trzej Królowie w osobach: Marcin Piskor, Jarosław Roczkowski i Dorota Mądroń.
Wszystkich przybyłych powitali: ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii NNMP i burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Następnie orszak wyruszył w drogę. Na jego czele harcerze oraz reprezentanci mieszkańców nieśli gwiazdę oraz sztandary orszakowe, tuż za nimi podążali Trzej Królowie a potem wierni z prowadzącym kolędowanie małżeńskim duetem.
Trasa do Sanktuarium jak co roku była ta sama i prowadziła ulicą 3 Maja, jednak orszak nie zatrzymywał się i kolędując dotarł do kościoła, gdzie przy ołtarzu w asyście aniołków czekała na przybyłych Święta Rodzina, w którą wcielili się państwo Maria i Jan Wierzbiccy z dziećmi: Beatką, Julką i Anią. Tam przygotowany został program słowno-muzyczny skupiający się na scenie przybycia Trzech Króli do Dzieciątka Jezus i złożenia darów.
Hasło tegorocznego Orszaku brzmiało „W jasełkach leży!” – słowa te zaczerpnięte zostały z XVII- wiecznej kolędy „Nowy rok bieży” i nawiązują do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się we Włoszech, w miejscowości Greccio. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem. Całość opatrzona była komentarzem przeplatanym pięknymi polskimi kolędami w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Wójtowiane”, duetu mamy z córką – Igi i Karoliny Piotrowskich oraz aniołków, którymi były – Beatka i Julka Wierzbickie oraz Ola Jarszak.
Wspólne kolędowanie połączone z krótkim występem jasełkowym zawierającym element pokłonu przed Świętą Rodziną możliwy był dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym serdecznie dziękujemy.
Zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli była msza święta, odprawiona przez ks. prałata Eugeniusza Derdziuka. Oprawę muzyczną eucharystii zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta oraz Chór parafialny.

Galeria

Wróć go góry
Obrazek przedstawia oznakowania dla projektu: Fundusze Europejskie (program regionalny), flagę Rzeczpospolitej Polskiej, logo województwa lubelskiego wraz z hasłem - Smakuj życie! - oraz flagę Unii Europejskiej. Click to listen highlighted text!