Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krasnobrodzie rozpoczęły się pięknym i wzruszającym programem słowno-muzycznym przygotowanym przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Kaczórkach który został zaprezentowany w krasnobrodzkim Sanktuarium przed mszą świętą w intencji Ojczyzny. Występ uczniów był doskonałą okazją do celebrowania ducha patriotyzmu i jedności przez zgromadzonych w krasnobrodzkiej świątyni, którzy mogli obejrzeć ten patriotyczny program, przypominający fakty historyczne związane z walką o niepodległość Polski. Wymowna treść przedstawienia zwracała szczególną uwagę na pamięć o tym co było, bowiem to właśnie pamięć sprawia, że historia jest wciąż żywa. Słowa akademii przypominały, że to właśnie od nas zależy, jak przyszłe pokolenia będą postrzegać NIEPODLEGŁOŚĆ i czy będą wiedziały komu ją zawdzięczają. Bogaty nie tylko w treści ale także bardzo wzruszający program zaprezentowany przez młodych artystów z Kaczórek nie tylko skłaniał do refleksji ale również wywołał łzy wzruszenia na niejednej twarzy. W podziękowaniu za piękna lekcję historii, jej twórcy zostali nagrodzeni brawami na stojąco.
Następnie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana przez ks. Prałata Eugeniusza Derdziuka proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe naszego miasta z burmistrzem Kazimierzem Misztalem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Radosławem Ciosem-Mairot na czele, radni gminni, radna powiatowa Agnieszka Adamczuk, a także dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych z terenu gminy oraz lokalna społeczność. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta pod kierownictwem kapelmistrza Mateusza Krawca. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik 100 lecia Niepodległości. Na czele przemarszu była miejscowa orkiestra dęta, za nią władze samorządowe i kościelne oraz delegacje z wiązankami, a tuż za nimi mieszkańcy lokalnej społeczności, którzy tradycyjnie już nieśli blisko 30 metrową flagę narodową. Przy pomniku odbyła się dalsza część uroczystości, która rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego przy akompaniamencie Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, a po jego wysłuchaniu zgromadzone delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem. Jako pierwsza była delegacja którą tworzyli przedstawicieli władz samorządowych – Burmistrz Kazimierz Misztal i Przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Cios-Mairot oraz ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii Nawiedzenia NMP. Kolejne delegacje, które swoją obecnością uczciły Nasze Narodowe Święto to: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczórkach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnobrodzie, Zespół Szkół w Krasnobrodzie, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych i Oświaty, Krasnobrodzki Dom Kultury, Dom Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim, Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie, Żłobek i Przedszkole „Mali Odkrywcy w Majdanie Wielkim, Krasnobrodzkie Stowarzyszenie Turystyczne, Warsztat Terapii Zajęciowej w Dominikanówce, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie. W tym miejscu warto wspomnieć, że przy pomniku, honorową wartę trzymali harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Szczepu im. Św. Rocha działającego przy krasnobrodzkiej parafii NNMP.
Druga, sportowo-rekreacyjna część obchodów, rozpoczęła się o godz. 12.00 przy Kaplicy na Wodzie, gdzie zaplanowano start II Rajdu Nordic Walking „IDĘ DLA NIEPODLEGŁEJ” – Poznajemy historię Krasnobrodu. Po przywitaniu, którego dokonał Burmistrz Krasnobrodu, zebrani miłośnicy chodzenia z kijami odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego – włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie odbyła się rozgrzewka, którą poprowadził Tomasz Pawelec – instruktor nordic walking i inicjator organizacji tego wydarzenia. Trasa rajdu miała około 8 kilometrów i zgodnie z tematem rajdu prowadziła przez ważne miejsca dla historii naszego miasta, o której opowiadał licencjonowany przewodnik po Roztoczu Roland Wyrostkiewicz . Na mecie, którą wyznaczono na terenie krasnobrodzkiego sanatorium na uczestników rajdu czekało ognisku, przy którym można było się ogrzać i posilić upieczoną kiełbasą. Tu odbyło się także wręczenie okolicznościowych medali oraz nagród, którego dokonali burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal i dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla.