Click to listen highlighted text!

– Położenie

  Krasnobród leży w południowo-wschodniej Polsce pośród malowniczych wzgórz Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, w dolinie górnego biegu rzeki Wieprz. Ze względu na swoje centralne położenie na Roztoczu Środkowym Krasnobród nazywany jest często „Sercem Roztocza”. Do najwyższych wzgórz otaczających Krasnobród należą: Góra Chełmowa, dawniej zwana Księżą o wysokości 336m n.p.m. oraz wzgórze z nieczynnym kamieniołomem. Na obrzeżach gminy Krasnobród znajduje się najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego – Wapielnia 387 m n.p.m.

Miasto Krasnobród leży na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Według podziału administracyjnego kraju Krasnobród położony jest na terenie województwa lubelskiego w Powiecie Zamojskim. Znajduje się w odległości 27 km od Zamościa, niewiele ponad 100 km od Lublina i Lwowa i 280 km od Warszawy. Miasteczko liczy ponad 3 tys. mieszkańców, jest siedzibą gminy i pełni funkcję lokalnego ośrodka administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego.

            Gmina Krasnobród zajmuje powierzchnię 125 km2, na której zamieszkuje 7,5 tys. mieszkańców. Do Gminy Krasnobród należą następujące miejscowości: Dominikanówka, Grabnik, Hucisko, Hutki, Hutków, Kaczórki, Majdan Mały, Majdan Wielki, Malewszczyzna, Nowa Wieś, Potok Senderki, Stara Huta z przysiółkiem Lasowce, Szur, Wólka Husińska z przysiółkiem Husiny, Zielone z przysiółkiem Przejma i Krasnobród.

Wróć go góry
Obrazek przedstawia oznakowania dla projektu: Fundusze Europejskie (program regionalny), flagę Rzeczpospolitej Polskiej, logo województwa lubelskiego wraz z hasłem - Smakuj życie! - oraz flagę Unii Europejskiej. Click to listen highlighted text!