Click to listen highlighted text!

– WYSTAWA „BRZECHWA W ILUSTRACJACH” W KRASNOBRODZKIM DOMU KULTURY

Wernisaż 31 sierpnia 2022 r., godz. 17.00

Prace prezentowane w Krasnobrodzkim Domu Kultury na wystawie pt. „Brzechwa w ilustracjach” powstały po ogólnopolskim plenerze ilustratorów, zorganizowanym w 2019 roku w Krasnobrodzie, którego tematem była twórczość poety. Zestaw wzbogacono o najciekawsze ilustracje do utworów Brzechwy, które znamy z książek i czasopism dla dzieci.
W sumie na wystawie zgromadzono ponad 100 prac autorstwa 22 artystów, wśród których znaleźli się laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi, wyróżniający się ilustratorzy: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Elżbieta Gnyp, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Magdalena Kozieł-Nowak, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Marianna Oklejak, Leszek Ołdak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Jola Richter-Magnuszewska, Piotr Rychel, Agnieszka Rzeźniak, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń i Magdalena Wosik.
Ilustratorów inspirowały różne utwory poety, zarówno znane, jak i mniej popularne, m. in.: Na wyspach Bergamutach, Tańcowała igła z nitką, Szelmostwa lisa Witalisa, Kaczka–dziwaczka, Akademia pana Kleksa, Żuk i biedronka, Psie smutki, Słoń, Pająk i muchy, Renifer, Niedźwiedź.
Jan Brzechwa (1898-1966), właściwie Jan Wiktor Lesman, był wnukiem warszawskiego księgarza i wydawcy Bernarda Lesmana, stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana, który wymyślił dla niego pseudonim artystyczny: Brzechwa. Jest on jednym z najbardziej znanych autorów bajek i wierszy dla dzieci, który na trwałe znalazł miejsce w polskiej literaturze, jednak język z połowy ubiegłego wieku nastręcza już sporo problemów ze zrozumieniem sytuacji, które opisuje.
Współczesne ilustracje pomogą zrozumieć trudny niekiedy dla młodego czytelnika język, a przez różnorodność rozwiązań plastycznych będą mogły rozwijać wrażliwość estetyczną i wyobraźnię oraz zachęcać do poznawania twórczości Brzechwy.
Wystawę zorganizował Krasnobrodzki Dom Kultury i Maria Grażyna Szpyra – kurator pleneru i wystawy. Będzie ona czynna do końca września.

Wróć go góry
Obrazek przedstawia oznakowania dla projektu: Fundusze Europejskie (program regionalny), flagę Rzeczpospolitej Polskiej, logo województwa lubelskiego wraz z hasłem - Smakuj życie! - oraz flagę Unii Europejskiej. Click to listen highlighted text!