Głównym organizatorem tego sportowego wydarzenia jest Miasto Zamość oraz OSiR Zamość. Miasto i Gmina Krasnobród jest jednym z jego współorganizatorów.
Uczestnicy biegu mają do pokonania bez mała 100 km.
Bieg rozpoczął się 28 sierpnia, przez 4 dni uczestnicy zmagają się z wymagającymi odcinkami szlaku, wiodącymi przez malownicze szosy Roztocza oraz ulice miast tego regionu.
I etap Zamość- Zwierzyniec 31,500 km
II etap Hubale – Krasnobród 30,8025 km
III etap Sitaniec – Skierbieszów 16,600 km
IV etap Nielisz – Zamość 21,0975 km
To historyczne wydarzenie wzbudza zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i miłośników biegania z całego kraju.
W tym roku wśród uczestników biegu, na mecie II etapu w Krasnobrodzie przywitaliśmy gromkimi brawami czterech zawodników reprezentujących nasze miasto – Kamil Pióro, Łukasz Rębisz, Krzysztof Słupski i Zbigniew Olszewski.
Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na stałe wpisał się w kalendarz imprez regionu.
Mało kto jednak wie o idei i o początkach tej imprezy…
Był styczeń 1987 r. Janusz Kawałko – ówczesny redaktor Tygodnika Zamojskiego zorganizował spotkanie, na którym przestawił pomysł zorganizowania kilkuetapowego biegu szosowego po Zamojszczyźnie… Bieg tren miał być poświęcony tragedii Dzieci Zamojszczyzny. Dzieci, które zaginęły podczas trwania II Wojny Światowej.
Start pierwszego etapu, pierwszego w historii Wieloetapowego Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny miał miejsce 28 sierpnia 1987 r. o godz. 14.00 z ulicy Akademickiej w Zamościu.
Na liście startowej było wówczas 21 zawodników.
Na gwizdek Sędziego Głównego Biegu Lucjana Ksykiewicza uczestnicy wyruszyli w kierunku Zwierzyńca. Na czele biegu jechał milicjant na motorze, za nim radiowóz milicyjny, karetka pogotowia, samochód sędziów, samochody organizatorów, sponsorów… Przez całą trasę biegu mieszkańcy mijanych miejscowości serdecznie i życzliwie pozdrawiali wszystkich uczestników.
Z 21 uczestników, którzy rozpoczęli rywalizację do mety w Zwierzyńcu dotarło 20 zawodników.
Wyniki biegu uwidoczniły zdecydowaną przewagę kilku zawodników. Byli to Wiesław Furmanek, Marian Borcz, Józef Ziubrak, Franciszek Stroński. Zwycięzcą pierwszego biegu został Wiesław Furmanek. Uczeń szkoły w Tomaszowie Lubelskim, trenerem Wiesława był Wacław Koszel.
Zamojszczyznę reprezentowały 2 drużyny – Unia Hrubieszów i Techniczna Szkoła Wojsk Lotniczych z Zamościa, w której wystartowało 3 żołnierzy służby czynnej na czele z oficerem Czesławem Kazimierczakiem.
Unia Hrubieszów miała 2 dobrych zawodników. Z uwagi na to, że brakowało trzeciego zawodnika do klasyfikacji drużynowej namówiono Mieczysława Jamroza ze Znicza Biłgoraj. Na ten bieg zmienił on barwy klubowe. Dzięki temu Unia zajęła 2 miejsce.
Wielką popularnością w czasie biegu cieszył się Pan Mieczysław Bytniewski z klubu biegacza z Białej Podlaskiej. Pan Mieczysław był profesorem Akademii Wychowania Fizycznego, a liczne grono kibiców stanowili absolwenci tej uczelni, pracujący na Zamojszczyźnie.
W biegu pojawił się również Kazimierz Żabniak ze Startu Lublin, późniejszy działacz w lekkiej atletyce i piłce nożnej.
Bieg Pokoju wszedł do kalendarza startowego wielu zawodników krajowych i zagranicznych…
Ten Bieg to nie tylko test wytrzymałości dla uczestników, ale także moment refleksji nad tragiczną historią i ważny element budowania pamięci o przeszłości…
Katarzyna Lipska